"/userFiles/http://1.ms-svor.cz/userFiles/qq.png Co potřebuje dítě do mateřské školy | Mateřská škola, nám. Svornosti 8 BRNO

Co potřebuje dítě do mateřské školy

„Není špatné počasí, je jenom špatné oblečení“

Norské přísloví

Vážení rodiče, dovolujeme si Vám doporučit správného oblečení a obuv pro děti, které navštěvují mateřskou školu.

Zásady

1. Přiměřeně

Oděv na pobyt venku  - oblékejte děti úměrně počasí a teplotě venku. Je nutno pamatovat na to, že dítě chodí na vycházku téměř za každého počasí po dobu cca dvou hodin.

Děti se na pobyt venku převlékají do sportovního oblečení (sportovní obuv, na podzim nepromokavá obuv, popř. pláštěnka)

V zimě dbejte na teplé oblečení, nepromokavé rukavice, upevněné na gumu, připevněné k bundě či kombinéze. V šatně jsou skříňky, kde do horní poličky ukládejte věci náhradní, např. slipy, kalhotky, ponožky, punčocháče (s dětmi „bobujeme“, hry na sněhu apod.)

Oblečení je potřeba v průběhu týdne kontrolovat.

Oděv do třídy  - ve třídě je teplo, není potřeba dávat dětem pod kalhoty, punčocháče, ale stačí jen ponožky na podzim i v zimě. Pouze punčocháče jsou u chlapců neestetické. U děvčat doporučujeme punčocháče, legíny a sukýnku nebo zástěrku. Dlouhý nebo krátký rukáv.

Pozor na přehřátí dítěte, má vyšší tělesnou teplotu než dospělí a je zpravidla velmi aktivní.

Obuv do třídy  -  jsou vhodné „ papučky“, nevhodné jsou pantofle!!!

(ze zdravotního a zejména bezpečnostního hlediska)

Oděv na odpolední odpočinek nebo spánek na lůžku (je realizován s ohledem na potřeby jednotlivých dětí) – pyžamko nebo noční košilka na co je dítě zvyklé z domu.

Jednou týdně - v pátek, si děti vezmou pyžamka domů na vyprání, které si v pondělí přinesou zpět do MŠ.

Všechno oblečení i boty je nutno označit na viditelném místě monogramem nebo značkou dítěte. Ze záměny věcí nelze vinit pedagogy a nespoléhejte na to, že si dítě své věci pozná.

Nedávejte prosím dětem do mateřské školy zlaté, stříbrné řetízky. Za ztrátu či poškození nezodpovídáme. Rovněž je možnost zranění při aktivitách pohybového charakteru.

2. Samostatnost

Dětem je potřeba dát takové oblečení, které si zvládnou samostatně nebo s dopomocí oblékat. Oblečení s mnoha knoflíky, přezkami, pásky apod. nedoporučujeme. Podporujeme u dětí samostatnost v maximálně možné míře podle věku dětí.

3. Stolování

Vedeme děti ke kultuře stolování, postupně se učíme používat celý příbor. Zajišťujeme po celý den pitný režim, pro který se nám osvědčilo používání vlastních hrníčků dětí tzn. těch, které si přinesou z domu (jejich osobní věc, díky níž se nám daří lépe vést je pitnému režimu v průběhu dne).

4. Péče o chrup

V případě Vašeho zájmu umožňujeme po hlavním jídle (oběd) dětem péči o chrup. K tomu je nutné vybavit dítě kartáčkem a zubní pastou (kelímky zajišťuje MŠ). Kartáček je nutný minimálně 1x za dva měsíce vyměnit nebo dle potřeby dříve.